تایسیز پرواز پارسیان

جاذبه های قبرس

مکان های دیدنی قبرس:

پارک آبی آفرودیت آیاناپا:

این پارک آبی از مکان های دیدنی قبرس می باشدکه  با مجسمه هایی از اسطوره های یونان باستان طراحی شده است.پارک آبی آفرودیت در شهر آیاناپا واقع شده است که همه نوع سرسره ی آبی،استخر و وسایل بازی را دارد.در این پارک علاوه بر وسایل تفریحی کافه و رستوران نیز وجود دارد.

غار دریایی آیاناپا:

این غارها را درهمه جای دنیا می توان یافت.سواحل نروژ وسیعترین غار های دریایی را داراست که 30 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.ولی همچنان به عنوان غارهای ساحلی شناخته می شوند .غار دریایی قبرس، که از مکان های دیدنی قبرس  به شمار می رود  در شهر آیاناپا قرار گرفته است که گردشگران باقایق به آن جا می روند.

ساحل نیسی آیاناپا:

این ساحل ،ساحلی طلایی و جذاب است که دارای آب بسیار شفافی می باشد .از بهترین سواحل و مکان های دیدنی . قبرس است که انواع ورزش های دریایی وغواصی را می توان در آن جا انجام داد.

دریاچه ی نمک لارناکا:

این دریاچه زیستگاه بیش از 90 نوع پرنده مانند فلامینگو میباشد .دریاچه ی نمک در فاصله ی 2 کیلومتری از فرودگاه قرار گرفته است به همین دلیل جزو اولین مکان های دیدنی قبرس  است که گردشگران از آن دیدن می کنند اگر علاقه مند هستید که کوچ فلامینگوها را ببینیدآخرای فصل زمستان یا اوایل بهار به این مکان بروید .مسجد حلا سلطان در این دریاچه واقع شده است که درختان خرما دور آن را گرفته اند .این دریاچه را می توان دومین دریاچه ی نمک قبرس دانست .

کلیسای رویال لارناکا:

این کلیسا در مجاورت دهکده ی پیرگا و ما بین نیکوزیا و لیماسول قرار گرفته است .کلیسایی کوچک می باشد که ظاهری زیبا دارد و مقبره ی لوسیگنان مه هم در آن است .در کلیسای رویال لارناکا می توان تعدادی نقاشی با سبک فرانسوی دید .

 لارناکا:Panagia angeloktistiکلیسای

این کلیسا از جاذبه های دهکده ی کیتی است و در 7 کیلومتری جنوبشرقی لارناکا قرار گرفته است .معنی این کلیسا "ساختمان فرشتگان "می باشدکه قدمت آن به قرن 5 بر می گردد و یکی از قدیمی ترین مکان های دیدنی قبرس می باشد  که تا کنون چندین با ر بازسازی شده است .در این کلیسا یک موزائیک با طرح مریم مقدس وجود دارد که بسیار جالب است .

:stavrovauniصومعه

این کلیسا بر روی تپه ای واقع شده که با نزدیک شدن به این صومعه می توانید مناظر زیبای آن را مشاهده کنید.قدمت این کلیسا به 4 قرن بعد ازمیلاد مسیح می رسد که آن را می توان یکی از تاریخی ترین کلیساها و مکان های دیدنی  قبرس دانست .خانم ها اجازه ی ورود به این کلیسارا ندارند و فقط مخصوص آقایان می باشد .

دره ی سرو:

این دره در منطقه ی تیریلیان ترودوس واقع شده است و برایکسانی که طبیعت گردی را دوست دارند می تواند بسیار جالب باشد که از زیبا ترین مکانهای دیدنی قبرس است .درختانی که در این ناحیه رشد مس کنند سروهای لبنانی هستند .

مسجد اعراب و کلیسای فانرومنی نیکوزیا:

مردم عادی اجازه ی ورود به این مسجد را ندارند .مسجد اعراب در زمان اوسیگنانبانام کلیسای Stavrostou misirikou

شناخته می شده است .و در حال حاضر به دلیل گنبد ها و طاقهای هشت ضلعی اش به یکی از مکان های دیدنی قبرس تبدیل شده است ..کلیسای فانرومنی در مجاورت میدان لیدرا قرا ردارد .این کلیسا بزرگترین صومعه شعر می باشد..

 نیکوزیا:Laiki gitoniaمنطقه ی

این مسجد در قرن 14 میلادی ابتدا به عنوان کلیسای آگوستائیمریم مقدس بنا شد.عثمانیان آسیب های زیادی به این کلیسا زدند اما بعد ها به صورت خیلی زیبا مورد بازسازی قرار گرفت .خیلی ها اعتقاد دارند که عمر ،یکی از پیامبران مسلمان د راین مکان دفن شده است .

قلعه ی کانتارا فاماگوستا:

این قلعه در انتهای رشته کوه های گیرنه و در ارتفاعی  630 متری قرار گرفته است .کانتارا در زبان عربی به معنای پل یا طاق بوده است که به احتمال زیاد مهاجمان عرب آن را نامگذاری کرده اند.قلعه ی کانتارا به منظور مقابله با متجاوزان سارجان بنا شد .

مسجد سلیمیه :

سلطان سلیم ،پسر سلطان سلیمان دستور ساختن این بنا را به سینان که معمار مشهور آن زمان بود ،داد.و بر این تاکید داشت که در معماری آن حتمااز هنر های اصیل عثمانی و همچنین مواد و مصالح مرغوب استفاده شود.ساخت این مسجد درقرن 16 شروع شد.

:Greatkhanمسافرخانه ی

این مسافر خانه در خیابان اسمالتی قرار گرفته است و از لحاظ ظاهری شبیه به قلعه ای ترسناک میباشد.بریتانیایی ها از این بنا به عنوان زندان استفاده می کردند ولی  زمانی هم مسافر خانه بوده است .

صومعه ی بلاپس:

این صومعه در کوه های معروف پنج انگشت که در گیرنه می باشدقرار گرفته است که از زیباترین مکانهای دیدنی قبرس می باشد  که هنر بسیار زیبای گوتیک (قوم آلمانی )را نشانمی دهد .این مکان دارای آرامش خاص و همچنین فضای رمانتیک و بی نظیری است.

مسجد لالامصطفی پاشا:

کلیسای اس،تی نیکولاس مسجدی قدیمی و تاریخی و از مکان های دیدنی  قبرس می باشد .این کلیسا درفاماگوتسا واقع شده و از قدیمی ترین آثار قرون وسطی به شمار می رود.با فتح این کشور توسط عثمانی ها همه ی کلیساها به مسجد تبدیل شدند.

بندر گیرنه:

از زیباترین شهر های قبرس می توان به گیرنه اشاره کرد که جمعیت آن 13000 هزار نفر است .بندرگاه گینه دارای رستوران ها،مغازه ها و مکان ها ی توریستی بسیاری می باشد .این بندر گاه در سال 1489 توسط ونیزیان و  به دلیل مقابله با حمله عثمانی ها ساخته شد .

قلعه ی هیلاریون:

این قلعه که در قبرس شمالی بسیار معروف می باشد از مکان های دیدنی قبرس است و  د ردل کو ه های گیرنه واقع قرار گرفته است روایت است که فلسطینی ها برای فرار از دست ظالمان به کوهی پناه میبرند که دشمنان به آن ها دسترسی نداشته باشندو بعد از چندین سال صومعه و کلیسا درکنار این مکان ساخته شد .

بلاپایز:

این صومعه در ارتفاعی زیاد از جزیره قرار گرفته است که مسافت آن تا شهر 10 دقیقه می باشد .

شهر خراب سالامیس:

این بنای قدیمی 1100 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد .برایاولین بار توسر،پسر تلمن پادشاه جزیره ی یونانی سالامیس این خرابه ها را پیداکرد..این شهرکه  در قرن چهارم بر اثر وقوع زلزله نابود شده بود بازسازی شد و با نام قسطنطنیه پایتخت جزیره شد .

خیابان فینیگوودوس:

این خیابان ازمکان های دیدنی قبرس می باشد که به خیابان نخل مشهور است که محلی دنج و آرام برای ساکنان این شهر و گردشگران می باشد .در این خیابان کافه های زیادی وجود دازد که اصلی ترین نوشیدنی آن لیمو و قهوه است که طعم بسیار خوبی دارد.

گوزل یورت و لفکه:

این مکان در شمال غربی قبرس قرار دارد که درختان مرکبات دورتا دور آن را احاطه کرده اند.خرابه های سولی و خرابه های قصر وونی را می توان از مکانهای دیدنی قبرس دانست.دارای 137 اتاق است و روی تپه ای واقع شده است که در قرن پنجم به وسیله ی پادشاه فنیقی شهر ساخته شد .

کالاواسوس تنتا:

یک اقامتگاه نوسنگی باستانی است که قدمت آن به هشت هزار سال قبل از میلاد برمی گردد که از  قدیمی ترین مکان های دیدنی قبرس به شمار می آید .

آماتوس:

در یک دوره ی زمانی خانه ی مردم یونان بوده که آفرودیت،فنیقی ها،بطالسه و رومی ها را می پرستیدند .تعدادی مقبره ،معبد ،میدان و حمام دراین مکان کشف شده است .

قلعه ی کولوسی:

در قرن 13 و به دست شوالیه ها  ساخته شد که فرانک در سا ل 1454 آن را بازسازی کرد.

ناپافوس:

قدمت این مکان به قرن چهارم قبل از میلاد برمی گردد که درمجاورت بندر پافوس قرار گرفته است .زمانی در این جزیره تئاتر برگزار می کردند.

چویروکویتیا:

این مکان ،محل زندگی انسان های فقیر در قبرس بوده است که یک شهرک کشاورزی ماقبل تاریخ نیز محسوب می شده است.

کلیسای آگیوس لازاروس:

این کلیسا در قرن 10 ساخته شد که در خود چندین کلیسا،مقبره و مسجد دارد .کلیسای آگیوس به دست رومی های شرقی چند بار بازسازی شد و جزو مکانهای دیدنی قبرس به حساب می آید .

کوریون:

زمانی تئاتر های قدیمی را در این منظقه برگزار می کردند که گنجایش 3500 تماشاچی را داشت.بازار رومی ،حمام های عمومی ،خانه های قدیمی و همچنین ورزشگاه گلادیاتوری از مکان های دیدنی این قبرس  می باشد .

مقبره پادشاهان پافوس:

این مقبره که از مکان های دیدنی قبرس به شمار می آید ازمیراث یونسکو و جزو هشت قلعه ی اصلی و تاریخی قبرس می باشد که در قرن سوم قبل از میلادبه دست رومی ها و مسیحیان وبرای خانواده های سلطنتی ،چهره های برجسته و مسئولین سطح بالا ساخته شد.